Saç Ekimi Nedir

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi nedir? Bir anda ya da yavaş yavaş yoğun saç kaybı yaşayan kişilerin eski görünümlerini yeniden elde etmek için başvurdukları bir saş ekim yöntemidir. Saç nakli olarak da bilinen bu yöntemde kellik ya da yoğun dökülme olan saç bölgelere saç kökü aktarılır. Diğer bölgelerden özel yöntemler ile alınan bu kıl köklerinin yerleştirilmesi işlemi yaklaşık iki saat srmektedir. Saç kökleri alınırken, köklerin ölmemesi sağlandığı için yeni yerlerinde de eskisi gibi iş görüp saçsız bölgelerin saçlanması sağlanır.

Saç ekimi nedir, kimlere uygulanır?

Saç ekimi nedirSaçların ilk çağlardan beri hem kadın hem erkeklerin dış görünüşlerini güzelleştirdiğine inanılır. Saç, zaman içerisinde farklı nedenlerden dolayı dökülmektedir. Bu dökülmelerin bazıları zamansaldır ve yeniden saç çıkması muhtemeldir. Saç eksilmesinin bazıları ise ömür boyu süren ve bir daha saç çıkmayan dökülmelerdir. İkinci tip olan yani saçların yeniden çıkmadığı ve kellik problemi ile karşı karşıya kalınan saç dökülmesi tipi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu tip saç dökülmelerinin tek çaresi olarak bilinen saç ekimi yöntemi ilk olarak Japon dermoloji tarafından uygulanmıştır. Bu teknik kendisi tarafından 1940’lı yıllarda FUT yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem çok kısa sürede pek çok hastada uygulanmıştır. Başarılı olmuştur. Ülkemizde de sıklıkla uygulanmaktadır. Saç ekimi nedir

Saçın dökülme hızı, uygulama alanının genişliği, kişinin isteklerine göre Fut ya da Fue yöntemi uygulanabilir. Uygulanan saç ekimi işleminde şu a her iki yöntem de yerine göre kullanılmaktadır. Birbirine benzer şekilde verimli olan bu iki yöntemin temel farkı, saç köklerinin alınma şeklidir. Saç ekimi nedir? konusuna FUT yöntemi ile yapılan saç ekimi ile devam edelim. Fut yöntemi sırasında iki kulak arasındaki saçlı bölge derisinin alınması sağlanır. İşlem sonrasında hastaya dikiş atılmasına karşılık, estetik dikiş olduğu için hiç bir iz kalmaz. Kısaca Fue yöntemi sırasında ise saçların alınacağı bölgeden kaliteli kıl kökleri seçilip teker teker alınmaktadır.  Son dönemlerde yapılan geliştirmeler sonucunda Fue yöntemi, Fut yöntemine göre daha fazla tercih edilmeye başlamıştır.

Bu durum dökülen saçların yerine gelmesi ve kellik probleminin engellenmesi açısından önemlidir.  Saç ekimi, yeniden saç çıkmayan dökülme şikayeti olan kadın ve erkeklere uygulanmaktadır. Her iki saç ekimi yönteminde de ameliyathane zorunluluğu vardır. Yani, hastalar genellikle bir gün içinde taburcu edilmektedir.

Saç ekimi nedir? sorusuna cevap aradık! Umarız ki faydalı olmuştur.